We are a leading Manufacturer of 7 persons mercer glass elevator, 6 persons mercer glass elevator and automatic glass elevator from New Delhi, India.
₹ 700000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 7 Persons |
| Brand | Mercer |
| Door Style | Automatic |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Usage/Application | Malls |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Maximum Load | 700 kg |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 1.15 m/s |
| Material | Glass |
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Height | 6 Feet |
| Color | Silver |
| Design Of Door | Telescopic |
| Surface FInishing | Matt |
| Features | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Material | SS and Glass |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Maximum Load | 650 kg |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 2 m/s |
| Phase type | Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
N P Singh (CEO)
Mercer Elevator
Uper Ground Floor, Plot No-3/1, Main Road, Pandav Nagar
New Delhi - 110092, Delhi, India