We are a leading Manufacturer of hydraulic home elevators from New Delhi, India.
₹ 675000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Mercer |
| Machine Room | With Machine Room |
| Door Style | Automatic |
| Usage/Application | Residential |
| Drive Type | Hydraulic |
| Machine Type | Geared |
| Maximum Load | 350 kg |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 1 m/s |
| Max Persons | 6 Persons |
| Capacity | 4 Persons |
Hydraulic Home Elevators are heavy-duty elevators built for frequent, long term use. They also have an ultra-smooth ride quality.
N P Singh (CEO)
Mercer Elevator
Uper Ground Floor, Plot No-3/1, Main Road, Pandav Nagar
New Delhi - 110092, Delhi, India