We are a leading Manufacturer of 6person machine room-less lifts and 5person machine room less lifts from New Delhi, India.
₹ 700000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Door Style | Automatic |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Usage/Application | Office |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Machine Type | Gearless |
| Maximum Load | 700 kg |
| Model Name/Number | AGBP-026 |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 1.15 m/s |
| Cabin Finish | Glass |
| Material | Stainless Steel |
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5Person |
| Brand | Mercer Elevator |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Model Name/Number | MEL100 |
| Machine Type | GearLess Machine |
| Maximum Load | 408 |
| Maximum Speed | 1.15 MPS |
| Area Of Cabin | 1200 X 1200 |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Cabin Finish | Stainless Steel, Glass |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | DC |
| Door Style | Automatic |
| Door Dimensions | 2000 X 700 |
| Pit Depth Mm | 1650 |
| Power Supply | 3 Phase |
| Installation Provided | Yes |
| Number Of Floors | 10-15 Floors |
| Usage/Application | Automatic |
| Passenger | 6 Passenger |
| Floor Type | Marble |
| Fan | Blower |
| Maximum Rise | 0-5m |
Minimum order quantity: 1 Piece
N P Singh (CEO)
Mercer Elevator
Uper Ground Floor, Plot No-3/1, Main Road, Pandav Nagar
New Delhi - 110092, Delhi, India