Leading Manufacturer of hydraulic passenger elevator, golden designer elevator, manual door passenger elevator, ss passenger elevator, automatic passenger elevator and automatic passenger lift from New Delhi.
₹ 630000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 2 Ton |
| Brand | Mercer |
| Installation Provided | Yes |
| Usage/Application | Office |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Drive Type | Hydraulic |
| Maximum Load | 630 kg |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 2 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel and Glass |
₹ 700000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 13 Persons |
| Color | Golden |
| Design Of Door | Golden Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Opening Style | Center opening |
| Usage/Application | Residential |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Maximum Speed | 1 m/s |
| Maximum Height | 60 m |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Load | 380 kg |
| Door Style | Manual |
| Warranty | 12 Months |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Voltage | 440 V |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase type | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Unit
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are providing a broad array of Designer Passenger Elevator.
₹ 710000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 8 Persons |
| Maximum Speed | 2 m/s |
| Maximum Height | 80 m |
| Model Name/Number | AGBP-35 |
| Machine Room | With Machine Room |
| Usage/Application | Office |
| Brand | Mercer |
| Maximum Load | 710 kg |
| Machine Type | Geared |
| Door Style | Automatic |
| Warranty | 12 Months |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Voltage | 415 V |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Installation Provided | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
₹ 575000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Machine Room | With Machine Room |
| Brand | Mercer |
| Door Style | Automatic |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Voltage | 415 V |
| Usage/Application | Residential |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Geared |
| Model Name/Number | AGBP-041 / AG146 |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 575 kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Brand | Johnson |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Automatic Passenger Lift |
| Materil | NS |
| Door Style | Manual |
₹ 625000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Application | Residential |
| Machine Room | With Machine Room |
| Door Style | Automatic |
| Brand | Mercer |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
| Flooring Material | Marble |
| Features | Designer |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Load | 625 kg |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum speed | 1 m/s |
| Material | Stainless steel |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are providing a broad array of Designer Passenger Elevator.
₹ 700000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Usage/Application | Malls |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Door Style | Automatic |
| Maximum Speed | 1.15 m/s |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Voltage | 415 V |
| Flooring Material | Marble |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Model Name/Number | AGBP-023 / AG142 |
| Maximum Height | 80 m |
| Surface Finish | Color Coated |
₹ 695000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 6 |
| Brand | Mercer |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Model Name/Number | AGBP-27 |
| Maximum Load | 690 kg |
| Maximum Speed | 1.15 m/s |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Automatic |
| Installation Provided | Yes |
| Usage/Application | Home |
| Material | Stainless Steel |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Mercer |
| Max Persons | 6 Persons |
| Maximum Speed | 1 m/s |
| Usage/Application | Residential |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Load | 550 kg |
| Warranty | 12 months |
| Drive Type | AC |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Door Style | Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase Type | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel and Glass |
N P Singh (CEO)
Mercer Elevator
Uper Ground Floor, Plot No-3/1, Main Road, Pandav Nagar
New Delhi - 110092, Delhi, India