We are a leading Manufacturer of 5 person residential passenger lift, 6 person residential passenger lift and 4 person residential passenger lift from New Delhi, India.
₹ 675000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Usage/Application | Residential |
| Door Style | Automatic |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Voltage | 415 V |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Model Name/Number | AGBP-31 |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 1 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons/Capacity | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Material | Stainless Steel and Glass |
| Maximum Load | 650 kg |
| Maximum Speed | 1.15 m/s |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Installation Provided | Yes |
| Voltage | 415 V |
| Usage/Application | Residential |
| Maximum Height | 80 m |
₹ 575000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Residential |
| Brand | Mercer |
| Door Style | Automatic |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Voltage | 415 V |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Maximum Load | 575 kg |
| Model Name/Number | AGBP-021 |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 1 m/s |
| Machine Room | With Machine Room |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Persons | 6 Persons |
₹ 685000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Door Style | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Color | Black |
Founded in the year 2012, we “Mercer Elevator" are a dependable and famous manufacturer of a broad range of Passenger Elevators, Passenger Lifts, Glass Elevator, Stainless Steel Elevator And Cabin, Industrial Goods Lift, Dumbwaiter Lift, Capsule Lift, Traction Elevator, etc. We provide these products in several specifications to attain the complete satisfaction of the patrons. We also providing Elevator Installation Service and Elevator AMC Service to our clients at market leading prices. We are a Sole Proprietorship company which is located in Delhi (India).
₹ 680000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Mercer |
| Usage/Application | Residential |
| Maximum Height | 80 m |
| Model Name/Number | Atlanta AGBP-51 |
| Machine Room | With Machine Room |
| Maximum Speed | 2 m/s |
| Maximum Load | 680 kg |
| Warranty | 12 Months |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel and Glass |
N P Singh (CEO)
Mercer Elevator
Uper Ground Floor, Plot No-3/1, Main Road, Pandav Nagar
New Delhi - 110092, Delhi, India