We are a leading Manufacturer of new designer elevator, residential elevator, hotel passenger elevator, mercer passenger lift, machine room less elevator and machine room less lifts from New Delhi, India.
₹ 699000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Design | New |
| Location/City | On Site |
| Model Name/Number | Mercer |
| Warranty | 1 Year |
| Elevator Brand | Mercer |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality.
₹ 575000 / Piece Get Latest Price
| Max Persons | 6 Persons |
| Max Persons/Capacity | 4-6 persons |
| Drive Type | AC |
| Machine Room | With Machine Room |
| Brand | mercer elevator |
| Door Style | Automatic |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Phase Type | 3 phase |
| Installation Provided | Yes |
| Motor Kw | 3.7 kw |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Max Load | 408 kg |
| Design | Yes |
| Elevator Speed | 1 mps |
| Frequency | 50 hz |
| Door Opening | Automatic |
| Voltage | 415 v |
| Ceiling Material | Designer Ceiling |
| Flooring Material | Marble |
| Pit Depth | 1650 |
| Door Dimensions | 2000 mm Height and 700 mm clear opening |
| Usage/Application | Residential |
| Area Of Cabin | 1100 mm X 1100 mm |
| Shaft Size | 1500 mm X 1500 mm |
| Features | Automatic Rescue Device |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Geared |
| Maximum Load | 408 |
| Model Name/Number | Mel 100 |
| Maximum Height | 60Feet |
| Maximum Speed | 1 mps |
| Number Of Floors | 0-5 Floors |
| Maximum Rise | 10-15m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Max Travel Distance(m) | 5Manjil |
| Entrance Width | 3Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Barnd | Mercer |
| Type | Hotel Passenger Elevator |
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Material | SS and Glass |
| Drive Type | AC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase type | Three Phase |
N P Singh (CEO)
Mercer Elevator
Uper Ground Floor, Plot No-3/1, Main Road, Pandav Nagar
New Delhi - 110092, Delhi, India