Providing you the best range of 8person mercer traction elevator and 6person geared traction elevator with effective & timely delivery.
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 8 Persons |
| Material | Stainless steel |
| Machine Room | With Machine Room |
| Brand | Mercer |
| Installation Provided | Yes |
| Usage/Application | Residential |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Geared |
| Maximum Load | 650 kg |
| Model Name/Number | AGBP-027 |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 1 m/s |
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Persons | 6 |
| Maximum Rise | 5 m |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
N P Singh (CEO)
Mercer Elevator
Uper Ground Floor, Plot No-3/1, Main Road, Pandav Nagar
New Delhi - 110092, Delhi, India